Pielęgnacja stomii

Pielęgnacja stomii

Krótki okres pobytu szpitalnego to czas wytężonej nauki przygotowujący Cię do samodzielnej pielęgnacji stomii. We wczesnym okresie pooperacyjnym wszystkie czynności związane z pielęgnacją Twojej stomii wykonywać będzie pielęgniarka.
W miarę jak stan Twojego zdrowia będzie ulegał poprawie we wszystkie czynności zostaniesz stopniowo wprowadzony.

Zasady prawidłowej zmiany worka:

 1. Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria (worek stomijny, miarkę, nożyczki, gaziki nasączone zmywaczem, miseczkę z ciepłą wodą, woreczek na odpadki, inne akcesoria w miarę potrzeb).
 2. Zdejmij zużyty worek delikatnie odklejając go od skóry, możesz użyć preparatu Adhesive Remover BBRAUN co z pewnością ułatwi odklejanie worka.
 3. Umyj dokładnie skórę wokół stomii i stomię, usuwając zabrudzenia i resztki kleju. Możesz do tego celu użyć miękkiej gazy i ciepłej wody lub gazików i zmywacza Adhesive Remover BBRAUN. Dotykanie stomii nie stanowi niebezpieczeństwa i nie jest bolesne.
 4. W celu ochrony skóry przed działaniem wydzieliny jelitowej zastosuj preparat ochronny Askina Barier Film BBRAUN.
 5. Dokładnie określ rozmiar stomii za pomocą specjalnej miarki.
 6. Przygotowanie worka
  • System jednoczęściowy (worek samoprzylepny mocowany bezpośrednio do skóry): kiedy już znasz rozmiar stomii, zastosuj odpowiedni worek i wytnij otwór zgodnie z wielkością stomii.
  • System dwuczęściowy (płytka mocowana do skóry i worek stomijny mocowany do płytki): kiedy już znasz rozmiar stomii zastosuj odpowiednią płytkę z fabrycznie wyciętym otworem lub za pomocą niewielkich nożyczek wytnij otwór zgodnie z wielkością stomii i dołącz worek.
 7. Możesz również zastosować pastę stomijną w celu wyeliminowania nieszczelności wokół stomii i ochrony skóry.
 8. Naklej nowy worek w systemie jednoczęściowym lub płytkę do której zamocujesz worek w systemie dwuczęściowym i sprawdź czy dobrze przylega.
 9. Zamknij worek ileostomijny lub urostomijny zgodnie z instrukcją, w przypadku worków otwartych możliwe jest ich opróżnianie bez konieczności każdorazowej wymiany.
Sprawdź gdzie możesz zrealizować zlecenie NFZ na sprzęt stomijny
Blisko 100 Sklepów Medycznych na terenie całego kraju
Sklepy medyczne
Dane kontaktowe

Pofam-Poznań Sp. z o.o.
60-573 Poznań, ul. Lindego 6

Oddział Bydgoszcz
85-047 Bydgoszcz, ul. Kwiatowa 11-13