W przebiegu pooperacyjnym mogą pojawiać się różnego rodzaju dolegliwości i problemy dotyczące stomii.
Jak radzić sobie z bólem? Leki przeciwbólowe podawane są regularnie co kilka godzin lub w ciągłym wlewie. Kiedy dolegliwości bólowe mimo to nasilają się, należy zgłosić ten fakt pielęgniarce lub lekarzowi.
Co z dietą? Do czasu powrotu pracy jelit po operacji obowiązuje zakaz spożywania płynów i pokarmów. Możliwe jest natomiast zwilżanie oraz płukanie jamy ustnej wodą mineralną. W tym czasie odżywianie prowadzone jest drogą dożylną.
Jakie czynności można wykonywać po zabiegu? W pierwszych dniach po operacji jest on znacznie ograniczony i utrudniony. W związku z tym na początku należy wykonywać ćwiczenia ruchowe w łóżku: zginanie i prostowanie kończyn dolnych, okrężne ruchy stopami, ćwiczenia rąk, odwracanie na boki, następnie próby siadania w łóżku, siadanie z opuszczonymi nogami, aż wreszcie próby chodzenia. Warto zaznaczyć że ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne, gdyż zabezpieczają przed groźnymi powikłaniami pooperacyjnymi, takimi jak zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna. Dlatego wszyscy chorzy w przebiegu pooperacyjnym otrzymują podskórne zastrzyki środków przeciwkrzepliwych (heparyna).
Pofam-Poznań Sp. z o.o.
60-573 Poznań, ul. Lindego 6
Oddział Bydgoszcz
85-047 Bydgoszcz, ul. Kwiatowa 11-13