Podstawowe informacje przed zabiegiem

Podstawowe informacje przed zabiegiem

Po wykonaniu wszelkich procedur związanych z przyjęciem do szpitala i zakwalifikowaniem chorego do leczenia operacyjnego, chirurg jeszcze raz dokładnie wyjaśnia sposób leczenia choroby i zakres działań chirurgicznych związanych z wyłonieniem stomii.

Ważnym momentem w okresie przedoperacyjnym jest wyznaczenie miejsca
stomii. Prawidłowe umiejscowienie stomii jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących prawidłowe funkcjonowanie i szybki powrót do pełnej aktywności życiowej.

Podstawowe informacje przed zabiegiem

Miejsce stomii powinno być wyznaczone na dzień przed operacją, wspólnie z chorym w najbardziej dogodnym miejscu. Stomia powinna być wyprowadzona na gładkiej powierzchni ciała, nie może powodować dyskomfortu, przeszkadzać w poruszaniu się. Pielęgniarka powinna poznać indywidualne upodobania pacjenta, np. czy może się pochylać, obracać, jaki wykonuje zawód, jakie ma hobby, jaki sport uprawia, jakie ubrania preferuje, w jakiej pozycji będzie zakładał worek. Dalszy etap to badanie brzucha w trzech pozycjach: leżącej, siedzącej i stojącej.

Ponadto należy wziąć pod uwagę cechy indywidualne chorego, np. wypukły brzuch czy fałdy skórne, blizny po innych operacjach. Należy zwrócić uwagę na linię pasa i usytuować stomię powyżej lub poniżej talii. Po optymalnym wyznaczeniu miejsca stomii warto tytułem próby założyć worek stomijny i sprawdzić czy nie przeszkadza nam w wykonywaniu różnych czynności. Zachowanie powinno być swobodne, na tym etapie można jeszcze poprawić lokalizacje stomii.

Sprawdź gdzie możesz zrealizować zlecenie NFZ na sprzęt stomijny
Blisko 100 Sklepów Medycznych na terenie całego kraju
Sklepy medyczne
Dane kontaktowe

Pofam-Poznań Sp. z o.o.
60-573 Poznań, ul. Lindego 6

Oddział Bydgoszcz
85-047 Bydgoszcz, ul. Kwiatowa 11-13